SEEing Youth: Supporting, Educating & Enabling Youth

“SEEing Youth: Supporting, Educating and Enabling Youth” projesi, Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği’nin ortak yürüttüğü Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İşbaşında VII Hibe Programı kapsamında finanse edilen bir sivil toplum projesidir. Proje, Aralık 2021’de başlamıştır ve 36 aylık bir projedir.

Projenin Amacı:
Sektörler arası ve çok disiplinli bir yaklaşımla, sosyal ve profesyonel anlamda gelişmiş bir gençlik ortamının yaratılmasına katkı sağlamaktır.

Proje hedefleri:
1. Genç istihdamını güçlendirmek için gençlerin gelişimine yönelik savunuculuk çalışmaları yapmak,
2. Gençlerin ve kurumların profesyonel kapasitelerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yapmak,
3. Gençlerin, özel sektörün ve STÖ’lerin sosyal sorumluluk alanında daha aktif olmalarına yönelik çalışmalar yapmak.

Proje faaliyetleri:
A.1 Genç İstihdamı İzleme Çalışması
A.1.1 Covid-19 pandemisi öncesi ve sonrası gençlik eğitimi ve istihdamının haritalandırılması A.1.2 Genç İstihdamına İlişkin Politika Geliştirme ve Savunuculuk
A.1.3 Staj ve stajyer kavramlarının yasal bir çerçeveye sokulmasına ilişkin savunuculuk

A.2 “Geleceğe İlham Ver” Staj Programı
A.2.1 Şirket ve STÖlere yönelik kapasite geliştirme çalışmaları
A.2.1.1 Eğitimler ve Kılavuzlar
A2.1.2 Stajyer Dostu Kurum Sertifikası
A.2.2 Gençlere yönelik kapasite geliştirme eğitimleri
A.2.3 Ücretli Staj Programı
A.2.4 Çevrimiçi Eğitim Programı
A.2.5 Stajyer Münhal Platformu

A.3 “Geleceğe İlham Ver” Sosyal Sorumluluk Küçük Hibe Programı
A.3.1 Sosyal sorumluluğu ve aktif vatandaşlık konusunda farkındalık yaratma çalışmaları A.3.2 Genç bireyler, STÖler ve Şirketler ortaklığında geliştirilecek sosyal sorumluluk projelerine yönelik küçük hibe programı.

SEEing Youth, 2018 – 2020 yılları arasında gerçekleştirilen ve başarı ile tamamlanan Geleceğe İlham Ver Projesi’nin devamı niteliğinde, iş deneyimi kazanmak isteyen gençlere 2022, 2023 ve 2024 yılları Temmuz ve Ağustos aylarında ödenekli staj olanakları sunacaktır. İş tecrübesi yanında eğitim olanakları sunacak olan staj programına 18 yaş üstü ve sosyal yatırımları yapılabilecek herkes başvurabilir. Kıbrıs’ın kuzey kesiminde her bölgeden gence ulaşabilmek için bu yılki staj programı çerçevesinde Lefkoşa, Mağusa ve Girne/Kyrenia yanı sıra İskele/Trikomo, Güzelyurt/Morphou ve Lefke/Lefka’da de farklı kurum ve kuruluşlarda da pozisyonlar açılacaktır. 2023  yılında ise staj programı Kıbrıs’ın dört bir yanından gençleri bir araya getirebilmek için ada genelinde staj olanakları sunacaktır.

İletişim Bilgileri:

Email: info@seeingyouth.com

Telefon: +905338487484

Proje Ekibi

Melis Eroğlu "Proje Koordinatörü"

Melis Eroğlu, 2011 yılından itibaren gençlik, sanat, çevre ve sivil toplum için elverişli ortam yaratmak adına çeşitli sivil toplum örgütlerinde hem gönüllü hem de profesyonel olarak aktif rol almaktadır. Melis, tüm canlılar için şefkat, sevgi ve barış içinde bir dünya hedefi ve ilkesi ile motive oluyor. Melis’in bu projeye inanmasının sebebi ise projenin gençlere kendilerini farklı alanlarda geliştirmelir için önemli fırsatlar sağlamasıdır.

Süreyya Çelmen Değer "Proje Koordinatörü"

2014 yılından 2020 yılına dek PeacePlayers-Cyprus’ta proje koordinatörlüğü görevinde bulunmuştur. Süreyya Çelmen Değer, sivil toplumda çalışmayı, üretmeyi, çok küçük bile olsa toplumsal dönüşüm ve ilerlemeye katkı yapmayı kendisine ilke edinmiştir. Çok toplumlu çalışmalarda, insanın insan olarak değerlendirildiği, eşitlik ve adaletin olduğu, hayat boyu öğrenme koşullarının yaratıldığı bir Kıbrıs’ta yaşamak için çalışıyor. Hayatının son on yılını sivil toplum örgütlerinde sürdürdüğü Proje Koordinatörlüğü görevlerinden kazanan Süreyya Çelmen Değer, Umut Ada Değer – Özgür Deniz Değer isimli iki erkek çocuk ve Mers’o isimli bir kedi annesidir.

Eralp Kortach "İletişim Danışmanı"

Eralp Kortaç eğitimini Kıbrıs, Belçika ve İngiltere’de tamamladıktan sonra pazarlama ve iletişim alanlarında farklı kurum ve şirketlerde çalıştı. 13 yıl yurtdışında yaşadıktan sonra Kıbrıs’a geri dönüş yaptı ve farklı sivil toplum örgütlerinde birçok projede çalıştı. PeacePlayers-Cyprus, YEU Cyprus, EMAA gibi örgütlerin projelerinde iletişim danışmanı ve proje kordinatörü olarak görev aldı. Eralp Kortaç CyprusInno ile birlikte Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği, İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği ve PeacePlayers-Cyprus’un ortaklaşa yürüttüğü SEEing Youth projesinde iletişim danışmanlığı görevini yürütmektedir.