Staj Programı

Stajyerlerin Kurumlara Yerleştirilme ve Takip Süreci: SEEing Youth projesi altında yürütülen Geleceğe İlham Ver Staj Programı’na yapılan tüm başvurular yapılandırılmış bir eleme sürecinden geçirilerek, stajyerlerin tercih sırasına göre ilgili kurumlara iletilir. Başvurular kurumlar tarafından değerlendirilir ve her kurum kendi kurumsal kapasitesine göre, ihtiyacına yönelik en uygun stajyer(ler)i belirleyerek süreci başlatır. Staj programının kurumlara ve stajyerlere fayda sağladığından emin olmak için tüm kurumlardan stajyerlerine destek sağlayacak ve yol gösterecek birer mentör seçmeleri istenir. Seçilen mentörler staj programı başlamadan İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği tarafından hazırlanan eğitimlerden geçer ve bilgilendirme toplantısına katılarak stajyer yönetimi, yeni jenerasyon karakter özellikleri, gelişim planı ve hedef belirleme gibi konularda bilgilendirilir. Staj programı süresince mentörler danışmandan destek almaya devam ederler.

Yapılandırılmış Staj Programı: Tüm stajyerler stajlarına ve eğitimlerine başlamadan önce programın içeriğini, kuralları ve hakları ile sorumluluklarını anlatan bir oryantasyon programına katılır. Bu etkinlikte stajyerler, birbirleriyle tanışma fırsatı yakalar ve ağ kurma becerileri üzerinde çalışılır. Program çerçevesinde tüm stajyerler CV ve motivasyon mektubu yazma, mülakat becerileri, profesyonel içerikli e-posta yazma, işyerinde iletişim ve sunum becerileri gibi profesyonel iletişim becerilerini ve temel insan hak ve sorumlulukları, aktif yurttaşlık, çatışma çözümleme ve empati, tolerans ve kabullenme, geri bildirim alma ve aktif dinleme gibi sosyal becerilerini geliştirecek eğitimlerden geçerler. Bu eğitimler aracılığıyla profesyonel ve sosyal hayatta işlerine yarayacak bilgi ve beceriler elde ederler. Stajyerler eşleştikleri kurumlarda 40 iş günü çalışıp stajlarını tamamlayarak, edindiği yeni bilgi, becerileri ile güçlenmiş özgüveni ile, profesyonel hayata bir adım daha yaklaşır.

SEEing Youth Geleceğe İlham Ver 2023 Staj Programı’na başvurular kapamıştır.

2019 Staj Programı Ev Sahibi Kurumlar
Projenin ilk yılına denk gelen 2019 Staj programı toplamda 22 kurum ve 27 stajyere yer verdi ve yüzde yüze yakın bir başarı oranıyla tamamlandı. İlk yılında toplam 96 başvuru alan staj programı, yetişmekte olan nitelikli işgücünün, sektörle bağlantı kurmasına imkan sağladı.

Aroma Cafe 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd.

Denizler Bilişim Hizmetleri Ltd.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası

Memurlar Kooperatifi Ltd.

KK Turkcell

Gigabyte Ltd.

SOS Çocukköyü Derneği

GİGEM (Girne Gençlik Gelişim Merkezi)

Mağusa Suriçi Derneği (MASDER)

HASDER Halk Sanatları Vakfı

Memurlar Kooperatifi Ltd

Havadis Gazetesi

Mint Solutions Ltd – Olive

Kadından Yaşama Destek Derneği

Multimax İletişim Ltd.

Kanal SİM

Radyo Mayıs

Kaner Şirketler Grubu

Taşkent Doğa Parkı

Kıbınvest Gayrımenkul Yatırım Ltd (Segafredo)

Velespeed

Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği

2020 Staj Programı Ev Sahibi Kurumlar 2020 Staj programı, Covid-19 pandemisi ile aynı döneme denk gelmesine rağmen, alınan önlemlerle ilk yıldan daha fazla ilgi gördü. Uzaktan çalışma uygulamasının da getirildiği program toplamda 18 kurum ve 31 stajyere yer verdi ve yine yüzde yüze yakın bir başarı oranıyla tamamlandı. İlk yılında toplam 96 başvuru alan staj programı, son uygulama yılı olan 2020’de 106 başvuru ile kendi rekorunu kırdı.

Barış Oyuncuları-Kıbrıs Derneği  Kıbrıs Kadın Sağlığı Araştırma Derneği.
Cherry Red Advertising Kıbrıs Türk Elektrik Müteahhitleri Birliği
CQUALS Language School Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Ltd.
Cypdes Factory Advertising Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası
Gazedda Sos Çocukköyü Derneği
Girne Gençlik Gelişim Merkezi (SOS Çocuk Köyü) Mağusa Suriçi Derneği (MASDER)
Haber Kıbrıs Mint Solutions Ltd. (O-LIVE)
Inter-Gaz Ltd. Taşkent Doğa Parkı
Kıbinvest Gayrimenkul Yatırım Ltd.(Segafredo Zanetti) Velespeed

2022 Staj Programı Ev Sahibi Kurumlar
SEEing Youth Projesi’nin ilk yılında ‘Geleceğe İlham Ver’ staj programı için 130 başvuru yapıldı. Bu başvurulardan 28 genç, 20 farklı kurumda 2022 yazı boyunca staj yaptı. Staj süreleri boyunca farklı eğitimlerden de geçen gençler, profesyonel yaşamlarına adım atmadan önce birçok farklı alanda tecrübe kazanma şansı elde etti.

Arredo Blu Fores HR
Cardplus Cypdes Factory
Döveç Construction Döveç Group
Haber Kıbrıs Karşıyaka/Vasileia Kültür ve Sanat Derneği
Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası
Kıbrıs Türk Sanayi Odası Kıbrıs Yaban Hayat Araştırma Enstitüsü
Leank Solution O-live
OO’S Craft Özgür Gazete
Özyalçın Construction Sivil Toplum İnisiyatifi Derneği
SOS Çocukköyü Derneği The Walls Inn