Duyurular & Haberler

SEEing Youth: Supporting, Educating and Enabling Youth Projesi ‘Geleceğe İlham Ver’ Staj Programı Başvurulara Açıldı

Gençlerin eğitim hayatından istihdama geçişini kolaylaştırmak amacı ile yürütülen SEEing Youth Projesi’nin 2023 Geleceğe İlham Ver Staj Programı başvurulara açıldı. Avrupa Birliği tarafından Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VII Hibe programı kapsamında finanse edilen Kıbrıs Türk Yöneticiler Derneği ve İnsan Kaynakları Yönetimi Derneği tarafından ortaklaşa yürütülen ve SEEing Youth: Supporting, Educating and Enabling Youth Projesi staj programı bu yıl son kez stajyer kabul edecek.

Proje kapsamında ikinci kez gerçekleştirilecek olan staj programı, 2022’de olduğu gibi 2023’te de toplam 40 iş günü olarak uygulanacak. Kıbrıs’ın kuzeyindeki kurumlarda staj yapma olanağı sağlayan staj programına paralel olarak çok toplumlu staj programı, adanın her yerinden gençlere bu yıl staj yapma olanağı sağlayacak.

Staj programı kapsamında belirlenen pozisyonlara yerleştirilen stajyerlerin sosyal yatırımlarının yapılması sağlanacaktır. Çok toplumlu staj programındaki pozisyonlara yerleştirilen gençler ise staj yaptıkları süre boyunca özel iş sigortası ile koruma altına alınacaklar. Her iki staj programında yer alan tüm gençlere, proje kapsamında günlük cep harçlığı verilecektir.

Her yıl olduğu gibi, bu yıl da staj programında yer alan gençler yerleştirilecekleri kurumlarda profesyonel tecrübe kazanırken proje tarafından sağlanacak olan eğitimler aracılığıyla da hem kişisel hem de sosyal becerilerini geliştirme fırsatını bulacaklar.

Proje ekibinden yapılan açıklamada, her iki programa başvuru yaşının 18-30 yaş arası olduğu belirtildi.

Standart staj programı kapsamında farklı sektörlerden toplam 30 kurumun yer aldığı bu yılki staj programında, toplam 47 pozisyon bulunuyor. Oldukça geniş yelpazede farklı iş kollarını kapsayan programda Lefkoşa’nın yanı sıra; Mağusa, Girne, Lefke ve İskele’de bulunan kurumlar da yer alıyor. Çok toplumlu staj programı kapsamında ise 16 kurumda toplam 20 pozisyon bulunuyor.

Proje ekibi; staj programının, genç istihdamında önemli bir rol oynayan staj tecrübesini gençlere sağlarken, işverenlerin de ihtiyaç duyduğu nitelikteki insan kaynağına ulaşmasını sağladığını belirtti. Staj programının, bu yıl geçtiğimiz yıllara göre daha çok başvuru alacağına inandıklarının altını çizen proje ekibi,,eğitim hayatlarında kazandıkları bilgileri pratiğe dökmek ve alacakları eğitimlerle kendilerini farklı alanlarda da geliştirmek isteyen tüm gençleri 15 Mayıs 2023 tarihine kadar başvuru yapmaya davet ediyor.

Daha fazla bilgi, kurum kataloglarına ve başvuru formuna buradan ulaşılabilirsiniz. Staj programı ile tüm bilgilere ve daha fazlasına ise, SEEing Youth Facebook ve Instagram hesaplarından ve www.seeingyouth.org’dan ulaşılabilir.